POLSKA KORPORACJA TECHNIKI SANITARNEJ GRZEWCZEJ GAZOWEJ I KLIMATYZACJI
powstała we wrześniu 1992 roku, a zasięg działania obejmuje cały kraj.
W chwili obecnej działają Oddziały Okręgowe Korporacji: w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu i w Kielcach.
Korporacja zrzesza wykonawców, producentów, projektantów i handlowców, związanych z zakresem jej branżowych zainteresowań, poczynając od małych firm rzemieślniczych, poprzez średnie, aż po duże zakłady i przedsiębiorstwa.
Do nadrzędnych celów Korporacji należy:
- aktywna troska o dobre imię zawodu i całej branży;
- podejmowanie działań integrujących środowisko instalatorskie;
- działanie na rzecz harmonijnej i obustronnie korzystnej współpracy instalatorów, handlowców i producentów branży sanitarnej, grzewczej, gazowej i klimatyzacji;
- porządkowanie wszelakich branżowych spraw techniczno-prawnych oraz udział w bieżącym życiu gospodarczym kraju.
Korporacja czyni starania, aby porządkować przepisy i normy obowiązujące dla szeroko pojmowanej branży instalatorstwa sanitarnego, grzewczego, gazowego i klimatyzacji, biorąc udział w konsultacjach, opiniowaniu, inicjowaniu zmian i tworzeniu nowych norm branżowych oraz programów szkół zawodowych i techników. Z inicjatywy Korporacji, we współpracy z ówczesnym Ministerstwem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz dzięki pomocy wielu firm, ukazały się m.in. wydawnictwa książkowe: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Rurociągów z Tworzyw Sztucznych, Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Kotłowni na Paliwa Gazowe i Olejowe, Warunki Techniczne Montażu i Odbioru Urządzeń do Regulacji i Pomiaru Zużycia Ciepła i Wody w Budynkach oraz Metody Rozliczeń Kosztów Zużycia Ciepła i Wody w Budynkach.
Korporacja aktywnie reprezentuje pracodawców naszej branży na forum ogólnopolskim poprzez działania w Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości oraz Radzie Branżowej Związku Rzemiosła Polskiego, a także współpracując z Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Sanitarnych, Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie oraz Korporacją Kominiarzy Polskich. Utrzymujemy stałe kontakty robocze ze Stowarzyszeniem Producentów i Dystrybutorów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa, Krajową Izbą Gospodarczą i innymi pokrewnymi organizacjami, w tym Izbą Gospodarczą Gazownictwa, KAPE, SAPE i IEO.
W oficjalnym piśmie wydawanym pod patronatem Korporacji - POLSKIM INSTALATORZE - omawiane są systematycznie aktualne problemy branży, a także publikowane są bieżące informacje o pracach różnych ogniw organizacji.
W 2001 roku został stworzony dla członków Korporacji grupowy system wdrażania i utrzymywania systemu zarządzania jakością wg normy EN ISO 9001. Firmy, które już wdrożyły ten system, uzyskały certyfikat TÜV Rheinland wystawiony przez TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o. Korporacja sprawuje wewnętrzny nadzór nad systemem. Stworzony system jest otwarty i każdego roku będą mogły do niego dołączać kolejne firmy.
Na forum międzynarodowym Korporacja utrzymuje bliskie kontakty z podobnymi stowarzyszeniami branżowymi w Niemczech, we Francji, na Węgrzech, w Bułgarii i w Czechach. Podobne kontakty nawiązywane są także na szczeblu Oddziałów Okręgowych (Oddział Wrocławski z Oddziałem ZVSHK w Saksonii).
Na zaproszenie zagranicznych partnerów delegacje Korporacji uczestniczą w najbardziej prestiżowych targach branżowych we Frankfurcie i Mediolanie, na których tysiące firm z całego świata prezentuje najnowsze osiągnięcia w naszej branży.
Korporacja jest członkiem światowej organizacji branżowej: WPC (World Plumbing Council) oraz europejskiej unii zrzeszającej organizacje instalatorskie: GCI-UICPE (Union Internationale de la Couverture et Plomberie).
Szczególną rolę odgrywa Korporacja w organizacji Konkursu ZŁOTY INSTALATOR, przyznając statuetki ZŁOTEGO INSTALATORA.
Celem konkursu jest uzyskanie i rozpropagowanie wiedzy o firmach, które mają szczególne osiągnięcia, ciekawe opracowania technologiczne i konstrukcyjne charakteryzujące się wysokimi walorami technicznymi, użytkowymi i estetycznymi, walorami ekologicznymi, nowoczesnością i niezawodnością w działaniu. W typowaniu najlepszych biorą udział członkowie Polskiej Korporacji Techniki SGGiK, organizacje współpracujące z Korporacją, przedstawiciele uczelni technicznych, przedstawiciele redakcji „Polskiego Instalatora”, a także wszyscy inni, którzy interesują się sprawami branży.
ZŁOTY INSTALATOR jest nagrodą honorową.
W Konkursie ZŁOTY INSTALATOR dla Najlepszych statuetki ZŁOTEGO INSTALATORA przyznawane są w ośmiu kategoriach:
- Opracowanie lub wdrożenie polskiego, nowoczesnego rozwiązania technicznego,
- Organizację kształcenia i szkolenia branżowych specjalistów,
- Wzorcowe wykonanie przez firmę instalacji: gazowniczych, wodno – kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
- Nowoczesne rozwiązania w organizacji handlu hurtowego i detalicznego branży instalacyjnej.
- Organizacja wszechstronnego i wysoce sprawnego serwisu wyrobów branży instalacyjnej.
- Rozwiązania projektowe z zastosowaniem nowoczesnych technologii w branży instalacyjnej.
- Wysoce zaawansowane technologie, systemy i urządzenia w zakresie odnawialnych źródeł energii.
- Inwestor realizujący projekty lub obiekty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w zakresie branży instalacyjnej.
Statuetki wręczane są podczas dorocznych spotkań instalatorów w maju każdego roku.
Zwycięzcom Konkursu wręczana jest statuetka odlewana w brązie autorstwa prof. Bohdana Chmielewskiego wraz z okolicznościowym dyplomem. Liczba przyznawanych statuetek pozostaje do decyzji Komisji Konkursowej. Laureaci konkursu mają bezterminowe prawo do wykorzystania w celu reklamy, promocji oraz prowadzenia korespondencji wizerunku statuetki i tytułu „Laureat Konkursu Złotego Instalatora”.
Dlaczego warto przystąpić do Korporacji?
- uzyskuje się stały dostęp do bieżących, rzetelnych informacji z rynku instalacyjno-budowlanego,
- nawiązuje się kontakty partnerskie ze znanymi i aktywnymi osobami oraz firmami z branży,
- dzięki dobremu dostępowi do informacji technicznej „nie rozwiązuje się problemów, z którymi inni już się uporali”,
- otrzymuje się możliwość udziału w inicjowaniu, opiniowaniu i tworzeniu przepisów branżowych,
- ma się możliwość bliskiej współpracy z grupą ludzi, dla których jakość i dbałość o wizerunek zawodu są istotne.